Sikur te kisha tru / Something Wrong

Kur kemi qene femije, lexoja nje liber “Magjistari i Ozit”. Nje nga personazhet qe kerkonte t’i ndodhte nje mrekulli prej magjistarit, ishte dhe kokekashta apo dordoleci. Deshira e tij e vetme ishte te kishte nje tru. Dorotea e pyeti se per cfare i duhej truri, cfare mund te bente me te ai iu pergjigj une mund te beja shume gjera por nuk e di se cfare pasi nuk kam.
Nuk e mohoj dot qe nuk e mbajta dot te qeshuren me te gjithe historine e mbremshme, e cila per te qene e sinqerte me shume se per te qeshur eshte per te qare. Por si per cdo modifikim te forcuar qe na ka ndodhur ne menyren si sillemi, si reagojme, e deri si deshirojme, dhe une ne vend qe te vija duart ne koke e te shokohesha, vura buzen ne gaz.
Urime! Nuk me ben me pershtypje asgje – i thashe vetes ndersa u shtriva te fle super e lodhur dhe me mendime te turbullta.

Historia ne pamje te pare eshte shume e thjeshte. Ngjarja ze fill si neper libra ku historiani nga bota e zhvilluar, viziton nje vend te larget nga pikepamja gjeografike dhe atje zbulon nje realitet kulturor qe nuk e mendonte se do ta intrigonte aq shume. Me vjen te vjell.

Nje vajze 20 vjecare ne nevoje per pune, duke menduar se i plotfuqishmi i qytetit eshte ai qe ka celesin e punesimit te saj, kerkon takim me te. Ai e pelqen dhe e ngacmon. Ajo vendos ta filmoje dhe t’ja cjerre masken. Sa bukur! 

A do ta denonconi ne instancat perkatese, pyeti gazetari viktimen. Jo i pergjigjet vajza, do mjaftohem me denoncimin ne televizionin tuaj, sepse mendoj qe ju jeni televizion serioz dhe profesional, dhe i bej thirrje ketij dhe atij institucioni t’i marrin gjerat me seriozisht. Me ane te kesaj video dua te ndergjegjesoj te gjitha vajzat qe mund te jene te perfshira ne kete histori.

Deri ketu shume bukur, cdo gje duket perfekt. Kryetari u demaskua, vajza shpetoi, e ne te njejten kohe u ndergjegjesuan dhe femrat dhe lideret e tjere qe te kene kujdes… Kryetari ne fund do te shkarkohet, do te kalojne ditet, do te harrohet e figura e tij do te pastrohet.

Por a u zgjidh problemi?
Nga ta ze e ku ta le do thoshte populli.

Megjithate mendimi i pare qe me shkoi ne mend lidhet me zanafillen. Vajza 20 vjec, padyshim pa arsim perkates, merr guximin dhe kerkon nje vend pune ne institucionin me te larte vendor te qytetit te saj. Ajo nuk hap faqet e punesimit, nuk lexon njoftimet e vendeve te lira, nuk kerkon pune sipas kualifikimeve te saj te cilat duhet te jene te aferta me kerkesat e vendit te punes, por troket ne deren e kryetarit i cili nga ana e tij nxit pikerisht keto praktika qe na kane zhytur ketu ku jemi, ne kanal se as sistemin e pastrimit te ujerave te zeza nuk e kemi me te kualifikuar per ta emertuar ndryshe. 

Nuk ka as vend bosh, as shpallje, as aplikim, as konkurs, as fitues, pra procedura zero. Ama ka kerkese per pune dhe oferte per seks ne kembim te vendit te punes.

Do thoni ju sa shume kerkon. E vertete po kerkoj shume, por nese duam te jemi ata qe duhet te jemi, duhet te bejme nje ndryshim shume te madh ne menyren si mendojme e per rrjedhoje dhe si veprojme. Si mundet nje njeri i pakualifikuar te pretendoje qe te punesohet ne administrate? Ka dicka qe eshte gabim ne kete histori. Valle nuk kemi ne nje strukture kontrolli mbi procedurat e punesimit ne kete vend? 

Nga ana tjeter, ndjej keqardhje qe keto raste jane kaq flagrante dhe te pandeshkuar. Por nuk ma rrok dot truri kurajon e cmendur te kesaj vajze qe pranon te udhetoje ne mjetin e tij, te shkoje ne hotel ne nje qytet tjeter e te beje trimen ne nje vend ku sipas saj nuk paska besim tek instancat ku normalisht duhet denoncuar ky rast abuzimi.

Vajze e dashur, me keqardhje them qe ne rastin tend shoh viktimen tipike. Te jesh ne moment te veshtire ne jete ku kerkon te punesohesh, eshte me se normale ne kohen ku jetojme. A ke menduar ndonjehere perse ti meriton te punosh ne nje institucion te tille? Cfare ke bere ti per veten? Mendoj qe me shume se punen, ti ke nevoje per te mesuar ne rradhe te pare si te mbrosh veten, si ta respektosh ate. 

Une nuk te gjykoj ty. Por revoltohem me cektesine e mendimit dhe padashur me kujtohen se sa nete pa gjume mbi libra, duke lexuar dhe shpesh pa energji elektrike, sa vite shkolle, sa diploma e certifikata, sa angazhime vullnetare, sa aplikime per pune, sa zhgenjime e rrezime kam kaluar ashtu si shume shoqe te miat. Por kete modelin do takoj kryetarin te me gjeje pune nuk e pranoj dot. Cfare eshte kryetari, cfare jane keta kryetaret qe na rrethojne, qe te na diktojne vendet e punes me liste. Me kete logjike, me kete mentalitet, me kete realitet dhe kete mungese niveli total me vjen keq por pak degjojme e akoma me pak shohim. 

Dhe prape dua ta them, une nuk te ve faj, ti shikon kryetarin dhe ashtu si dhe ne qe e pame sot, permes syve te tu, mendon qe nje kryetar me nje nivel te tille, mundet pse jo te kete dhe nje punonjese me shume, edhe pse me nivelin tend. Jam dakort por nuk duhet te jete keshtu, eshte gabim. Ne rastin me te mire eshte thjesht gabim… po e mbyll me kaq.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s