Bote e cuditshme

Cudia me e madhe tre dite zgjat! Fjale te arta, te shkruara nga pervoja e atyre qe ashtu si shume te tjere erdhen e iken nga kjo bote, ashtu si dhe ndoshta ne, duke mbetur pafundesisht te cuditur.

Eshte cdo gje kaq e thjeshte per te kuptuar e ne te njejten kohe cdo gje shpesh na nderlikohet ne ate mase sa behet thuajse e pamundur te vecosh te thjeshtat per te gjetur kuptimin. Bukuria qendron tek thjeshtesia thone… por serisht nese gjen forcen per t’u ngritur mbi rrjeten ne dukje aq te ngaterruar, mund te gjesh fijet e holla qe lidhen per te krijuar pelhuren e veshur me cilesi te patejcueshme. 

Ne fakt ajo qe mendoj kur kam kohe te cuditem, eshte se sa me shume kalon koha, ne vend qe te zhvilloj nje lloj imuniteti ndaj ngjarjeve qe perjetoj, cdo dite e me shume cuditem. Me duket e forte lidhja proporcionale midis kohes dhe aftesise individuale per te ndjere cudi. E megjithate jo domosdoshmerisht mund te jete keshtu.

Cudia mua me zgjat shume, nuk  e ndjej veten te cliruar prej saj pas permbushjes se tre diteve… I rikthehem sa me shume te mundem, duke lodhur cdo qelize timen, duke u perpjekur me kot te gjej shpetim jashte rrethit te mundimit qe shoqeron pashmangshmerisht mendimet. Vazhdoj te cuditem dhe kur me duket se ka kaluar shume kohe dhe gjerat mund te jene harruar. E megjithate sado e cuditshme te me duket bota mua, serish deshirat e ndryshme na bejne kaq te ngjashem cuditerisht.

I kthej syte nga fenomenet e thjeshta e te vecuara. Kerkoj te ngjashmet, kerkoj t’i grupoj, te analizoj, te shoh shkaqet, te mbush statistikat, dhe deshtoj te kem sukses. Jo sepse nuk mund te gjej arsye perseritese per te zhvilluar mekanizmat mbrojtes, por sepse dua aq shume te jetoj ne vertetesi cdo cast. Kjo me ben te bie ne perseritje, dhe te gaboj ose jo, e si rezultat te cuditem me ngjarjet dhe veten.

Si mundet valle nje qenie e arsyeshme, e vetedijshme, te bjere ne menyre te pritshme ne te njejtat perseritje te ngjashme e jo domosdoshmerisht gabime, dhe te cuditet?Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s