Arome petalesh…

Sot jam zgjuar me nje mendim te ri. Provova te flija pa pasur mendime, duke enderruar se kjo do ishte menyra me e mire per te hyre ne mengjesin e pare te vitit si nje sperkatje e embel ne ajer, ne forme arome.

Aroma mund te lidhet me mundesine per te ndjere rrezikun, te miren, ndjesine e dickaje te bukur qe do te ndodhe. Mundesite per te nuhatur aromerat, mund te lidhen me aftesine personale te te ndjerit me prane atyre qe edhe pse nuk duken, ekzistojne. Eshte e ngjashme me aromen e detit , ti e ndjen, ajo te hyn dhunshem ne hunde dhe ti nuk mundesh te besh gje tjeter pervecse te mbushesh me te. 

Aroma eshte ngacmuesi me i forte i kujtimeve. Eshte si nje zilke qe te zgjon. Si nje kembez qe ngarkon fisheket e i fut ne fole. Si nje tregues se tashme je zgjuar. Si nje shenje qe te tregon se tashme ke arritur ta ndjesh lumturine, pikerisht si si nje parfum, aromen e te cilit nuk mund t’ia hedhesh dikujt pa pasur me pare disa pika per vete.

Me beni nje parfum qe vjen arome dashurie…

E si valle eshte aroma e dashurise? Kam nje ide per kete. Po sikur te marrim nje vazo te madhe qelqi e ta mbushim me petale te thara trendafilash, te shtojme kripe ne te. Mund t’i mbajme te ruajtura pergjithmone diku ne raft, dhe jam e bindur se nese do e hap do te gjej aty aromen e pranverave te kaluara.

Por une nuk kam nje kopesht, e nuk mundem te gezoj rilindjen e te pese shqisave kur pranvera zbret e qeshur mbi aromen e tokes qe zgjohet.

Por une kam aromen, ate aftesine per te ndjere ato mikrosubstancat te cilat edhe nje mikroskop e ka te veshtire t’i shquaje.
Une shijova nje gote vere, te mbushur me nje leng te forte te kuq, qe leshon ate aromen tipike te te athtes dhe te embles. Folem per lulet e une ne menyre te pashmangshme mendoja se teksa rezistoja pa pire vere, nuk do te thoshte se une nuk mund te vleresoja aromen e nje buqete lulesh ne mungese. 

Sepse une kam nje arome te forte lulesh, e di si eshte?

Eshte si ere uji trendafilash qe vjen nga fryma…
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s